Pytanie o to, jak się uczyć, aby się nauczyć, pojawia się dość często. Wielu osobom wydaje się, że nie ma na nie odpowiedzi. Na szczęście, równie często możemy usłyszeć, że nie jest to wcale wyzwanie, któremu nie będziemy w stanie sprostać, bo z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju techniki zapamiętywania. Czas poznać te, które mogą okazać się najskuteczniejsze.
Postaw na obrazy interaktywne
Tak zwana metoda obrazów interaktywnych często jest określana jako najskuteczniejsza przez osoby starające się opanować zawiłą wiedzę mającą dodatkowo szeroki zakres. Na czym polega? Najprościej opisać ją jako metodę, która łączy słowo lub obraz. Ucząc się o cechach danej epoki, podziale sądownictwa albo elementach składowych ludzkiego ciała, można rysować albo dotykać się po rękach lub twarzy. Każdy dotyk lub element rysunku to jedna cecha, element składowy, nazwisko albo data. Oczywiście, metoda ta nie zagwarantuje nam sukcesu na egzaminie bez nauki. Nasz mózg będzie jednak łączył określone pojęcie z wykonanym przez nas ruchem lub elementem szkicu. Gdy pojawi się konieczność wydobycia zdobytej przez nas wiedzy na światło dzienne, natychmiast podpowie nam, jak wyglądał zastosowany przez nas proces przyswajania wiedzy. Co więcej, sami pokazując lub rysując zorientujemy się, że nie wspomnieliśmy o pewnych elementach lub zagadnieniach. Może się wydawać, że metoda ta przydaje się przede wszystkim na egzaminach pisemnych. Dyskretny system pomoże nam jednak również podczas egzaminu ustnego lub odpowiedzi przy tablicy.
Polub skojarzenia
Nasz mózg uwielbia zabawy w skojarzenia. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni słysząc, że osoby, które opracowują techniki zapamiętywania chętnie wykorzystują tę jego właściwość. Szukanie skojarzeń ma tę przewagę nad nauką na pamięć, że nie bazuje na ciągu linearnym przyswajania wiedzy. O tym, jak bardzo jest on niebezpieczny, przekonał się chyba każdy, kto powtarzał regułkę i nagle stracił zdolność odtworzenia ważnej definicji tylko dlatego, że zapomniał jednego wyrazu. Bazując na skojarzeniach można ograniczyć tego rodzaju potknięcia do niezbędnego minimum.
Oczywiście, szukanie bezpośrednich skojarzeń nie musi się zawsze sprawdzać. Jeśli więc jakieś skojarzenie sprawia wrażenie zrozumiałego tylko dla nas, absolutnie nie powinniśmy się tym przejmować. Przeciwnie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby bazować właśnie na nim. Jeśli przyszło nam do głowy, nie potrzebujemy żadnego innego dowodu na to, że jest poprawne.
Zalety wizualizacji
Metoda wizualizacji może okazać się skuteczną techniką zapamiętywania zarówno w odniesieniu do przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Polega na stworzeniu takiego schematu, który łatwo można będzie przywołać zamykając oczy. Czasem wykorzystujemy ją intuicyjnie, nie mając nawet świadomości tego, że korzystamy ze sposobu ułatwiającego zapamiętywanie. Możemy jednak postawić także na jej bardziej świadome zastosowanie, choćby nadając pierwiastkom imiona i wyobrażając sobie reakcje, w jakie wchodzą jako skomplikowane związki romantyczne, które często ulegają przeobrażeniom.