bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

Nauka

Silentbloki w samochodzie – rola i znaczenie

Silentbloki w samochodzie – rola i znaczenie

Tuleje wahacza, opisywane też poprzez zapożyczenie z angielskiego brzmiące silentblock, co można tłumaczyć jako cichy blok, to niewielkie, przez co często ignorowane elementy zawieszenia służące do elastycznego łączenia ruchomych elementów służących do połączenia koła z ramą pojazdu, takich jak wahacze. Silentbloki są zbudowane z dwóch metalowych tulei włożonych jedna w drugą i połączonych ze sobą elastyczną gumą. Taka budowa zapewnia stabilne, ale jednocześnie elastyczne połączenie. Dzięki temu ruchome elementy zawieszenia mogą być utrzymywane na swoim miejscu, ale jednocześnie połączenie między nimi jest nieco amortyzowane, dzięki czemu udaje się nieco redukować niebezpieczne w skutkach drgania.

Budowa tulei wahacza i jej konsekwencje

Jak już wspomnieliśmy, tuleje wahacza są zbudowane z dwóch prostych metalowych rurek. Jednej niewielkiej wewnętrznej i drugiej większej, umieszczonej wokół niej. Pomiędzy tymi tulejami znajduje się stosunkowo sztywna guma łącząca wewnętrzną i zewnętrzną część tulei wahacza. Taka prosta budowa ma swoje zalety, z których najważniejszą jest niska cena wynikająca z nieskomplikowanego procesu produkcyjnego.

Ma to też jednak swoje wady. Guma wypełniająca wnętrze tulei wahacza z czasem traci swoje właściwości. Powoli staje się coraz mniej sprężysta, aż dochodzi do momentu, w którym zaczyna bardziej przypominać plastik i się wręcz kruszyć. Taka sytuacja oznacza, że taka tuleja wahacza już dawno powinna być wymieniona. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Silentbloki należą do kategorii części eksploatacyjnych, a więc takich, które z czasem mają się zużywać i powinny być systematycznie wymieniane.

Wymiana silentbocka

Regularne wymiany tulei wahacza są bardzo istotne i nie chodzi tu nawet o komfort z jazdy, a o utrzymanie całego zawieszenia w dobrym stanie. Nadmierne wibracje przenoszą się bowiem na inne części zawieszenia i mogą prowadzić do ich przedwczesnego zużycia. Warto więc wydać 100-150 złotych na wymianę tych elementów i dzięki temu uniknąć poważniejszej naprawy w przyszłości.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij