bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

Nauka

Matura z języka angielskiego – ile czasu zajmie przygotowanie do egzaminu?

Matura z języka angielskiego – ile czasu zajmie przygotowanie do egzaminu?

Matura z języka angielskiego dla jednych stanowi wyzwanie, a dla drugich jest jednym z przyjemniejszych egzaminów. Przez to, że angielski w dzisiejszych czasach jest wszechobecny, może wydawać się, że nauka do tego testu jest zbędna. Niestety, nic bardziej mylnego. Jak każda matura ta również ma specyficzną formę, którą należy poznać i się do niej przyzwyczaić. Dodatkowo musisz napisać na niej wypracowanie, mające również określone zasady. Ile w takim razie zajmie przygotowanie do tego egzaminu?

Matura 2023 – plan egzaminów

Matura z języka anielskiego rozpoczyna się 5 maja o godzinie 9:00 egzaminem na poziomie podstawowym. Natomiast rozszerzenie oraz poziom dwujęzyczny uczniowie piszą 9 maja o tej samej godzinie. Zdawanie języka obcego jest obowiązkowe jednak, zamiast angielskiego można pisać na przykład niemiecki, hiszpański, francuski czy włoski.

Warto dodać, że cała matura rusza 4 maja językiem polskim, a matematyka zaplanowana jest na poniedziałek 8 maja. W zależności od wyboru przedmiotów rozszerzonych każdy maturzysta kończy swoje starcie innego dnia. Najpóźniej, bowiem 22 maja, odbywa się z egzamin z informatyki, kaszubskiego, łemkowskiego, łaciny i kultury antycznej.

Jak wygląda matura z języka angielskiego?

Można podchodzić do tego egzaminu na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Obydwie składają się z dwóch części. Pierwsza z nich ma na celu sprawdzenie rozumienie języka ze słuchu. Uczniom zostają puszczane nagrania, na których usłyszą różne dialogi. Na ich podstawie będą musieli odpowiedzieć na pytania na karcie odpowiedzi.

Druga część jest już pisemna. W jej skład wchodzi rozumienie tekstów, wykazanie się znajomością środków językowych, gramatyka i wypowiedź pisemna. Oczywiście w zależności od poziomu egzaminu, arkusze różnią się od siebie określonymi przez ministerstwo zagadnieniami.

Matura z języka angielskiego – kiedy zacząć przygotowania?

Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta – jak najszybciej. Jednak angielskiego tak naprawdę uczysz się cały czas, ponieważ słyszysz ten język praktycznie wszędzie. Najlepiej oczywiście byłoby rozpocząć powtórki oraz rozwiązywanie testów od września klasy maturalnej lub jeszcze wcześniej. Wtedy ze spokojną głową podejdziesz do matury z języka angielskiego oraz znajdziesz czas na swoje przyjemności.

Jak uczyć się do matury z języka angielskiego?

Istnieje kilka uniwersalnych rad i sposobów, na to, aby efektownie utrwalić i przyswoić wiedzę z języka angielskiego.

Testy, testy, i jeszcze raz testy!

Przyzwyczajenie się do formy egzaminu maturalnego jest kluczowe. Polecenia i same zadania są skonstruowane w dość specyficzny sposób. Niekiedy nawet przy dobrej znajomości języka, mogą one sprawiać trudność. Jednak jest na to prosty sposób – rozwiązywanie arkuszy. Są one dostępne w internecie oraz w księgarni edukacyjnej, gdzie znajdują się odpowiednie do procesu przygotowania materiały edukacyjne. Miejscem, w którym również można znaleźć ciekawe materiały przygotowujące do egzaminu jest księgarnia językowa. Możesz zakupić je w formie elektronicznej lub papierowej, aby jak najlepiej dostosować wszystko do własnych potrzeb. 

Słówka też są ważne

Bez nich ani rusz! Jednak ich przyswajanie nie musi polegać na monotonnym przepisywaniu i „wkuwaniu” ich na pamięć. Istnieje wiele ciekawych metod, które w atrakcyjny sposób pozwalają na szybką i efektywną naukę słówek w języku angielskim. Są nimi na przykład aplikacje mobilne, fiszki czy książki, które w prosty, interesujący i naturalny sposób sprawiają, że poszczególne wyrazy zostają w głowie na długo. Kluczem do tego jest kojarzenie.

Możesz sam także wymyślać historyjki, piosenki czy właśnie robić odręczne fiszki, dzięki którym bez „wkuwania” słówka pozostaną w Twojej pamięci.

Angielski jest dosłownie wszędzie!

Jak już pisaliśmy, język angielski jest obecny w dzisiejszych czasach praktycznie wszędzie – w internecie w social mediach, w telewizji i radio. Dlatego jego nauka nie musi się ograniczać tylko do zadań w szkole. Mimo to nie można o nich zapominać, ponieważ to właśnie one pokazują jak rozwiązywać testy i przyzwyczajają do formy egzaminu, jaką jest matura.

Jednak wszechobecność angielskiego jest wspaniałym uzupełnieniem tradycyjnej nauki szkolnej. Wielu dorosłych i nastolatków ogląda seriale na różnych platformach, które oferują napisy. Ponadto w ostatnim czasie królują podcasty, których różnorodność tematyczna zadowoli każdego. Osłuchanie się z językiem to także wspaniała metoda, na to, aby mózg przyzwyczaił się do niego. Nie zniechęcaj się, jeśli nie rozumiesz wszystkich słówek, ponieważ to przyjdzie z czasem. Na etapie kiedy zaczynasz swoją przygodę z angielskimi podcastami lub filmami, jest to normalne. Zobaczysz, ile satysfakcji będzie przynosił Ci progres, który na pewno się pojawi. A wszystko to zdecydowanie pomoże Ci podczas części egzaminu przeznaczonej na rozumienie ze słuchania.

Regularność – dzięki niej osiągniesz sukces!

Najlepszą metodą nauki jest regularne powtarzanie. Oczywiście im dłuższy okres czasu na to poświęcisz, tym lepsze będą efekty. Jednak jest to bardzo indywidualna kwestia, bowiem jednej osobie wystarczy kilka tygodni nauki, a druga potrzebuje miesięcy. Jest to zupełnie normalna sytuacja.

Grunt to znać swój poziom wiedzy oraz możliwości. Na ich podstawie ustal i rozpisz swój plan działania. Możesz zawsze zwrócić się z pomocą do nauczycieli, rodziców czy znajomych z klasy, którzy czują się pewniej z językiem angielskim. Podsumowując – ile czasu zajmie przygotowanie do egzaminu? Zależy to od Ciebie i poziomu Twojej wiedzy. Pamiętaj, że wszystko w Twoich rękach.

Zawsze dbaj o swoje samopoczucie

W swoim planie nauki pamiętaj, aby znaleźć czas na regeneracje. Bez odpowiedniej ilości snu mózg bardzo źle przyswaja wiedzę. Ponadto nawet jeśli już coś zapamięta to zdecydowanie nie na długo.

Dbaj o swoje samopoczucie i wysokiej jakości odpoczynek, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Nauka do matury nie musi oznaczać rezygnacji ze spotkań ze znajomymi czy ze swojego hobby. Chodź na spacery ze swoim zwierzakiem, siłownię, czytaj książki i oglądaj seriale, maluj obrazy – nie zapominaj w tym wszystkim o sobie.

Udostępnij