bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

KsiążkiNauka

Jak zachęcić dziecko do czytania? Stwórz zestaw mola książkowego

Jak zachęcić dziecko do czytania? Stwórz zestaw mola książkowego

Czytanie książek oferuje mnóstwo możliwości. Czytelnicy w każdym wieku wynoszą z książek nowe wartości i umiejętności. Jesteś rodzicem i kochasz książki, ale nie możesz do tego przekonać swojego dziecka. To żaden problem. Tutaj poznasz tajniki jak zachęcić dziecko do czytania. Dzięki tym sposobom twoje dziecko w końcu zacznie swoją literacką przygodę. Poznaj nasze sposoby, a wtedy wasz domowy zestaw mola książkowego na pewno się powiększy.

Zachęć dziecko do czytania i wprowadź rytuał

Spędzanie czasu przed telewizorem jest częstym wyborem na wieczorny relaks. Jednak czasy emisji kultowej wieczorynki minęły, a bajki dla dzieci emitowane są praktycznie na każdej stacji telewizyjnej. To najwyższy moment na zmianę nawyków. Spędź razem z dzieckiem czas „czytając na dobranoc”. Zacznijcie od kilku minut, a czas wydłużajcie z każdym tygodniem. Z początku ty czytaj dziecku. W przypadku mniejszych dzieci pokazuj obrazki, tłumacząc z odpowiednią intonacją i gestykulacją. Pozwól dziecku dotknąć książki, przewinąć strony. Poproś o wskazanie palcem jakiegoś przedmiotu lub koloru. To świetny sposób na stymulowanie rozwoju dziecka. Jeśli jednak Twoje dziecko jest starsze, również jest na to sposób. Możecie współpracować, najpierw czyta rodzic, a później dziecko. Dobrym pomysłem jest podzielenie się kwestiami bohaterów. Wtedy czytanie będzie prawdziwą zabawą. 

Zobacz też: https://bookparadise.pl/wartosciowe-ksiazki-dla-dzieci/

Zabawa przez czytanie

Jak zachęcić do czytania książek? Zabawa to nie tylko gry, a czytanie to nie tylko książki. Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do czytania są komiksy. To historyjka obrazkowa z dodanym krótkim tekstem o humorystycznym lub sensacyjnym charakterze. W obecnym czasie na rynku dostępnych jest mnóstwo komiksów, z bohaterami najpopularniejszych bajek i filmów. Komiksy oferują wspaniałe grafiki, a tekst w zabawnych dymkach ułatwia czytanie i przyswajanie informacji. Możliwe, że Twoje dziecko jest fanem jednym z nich. Kup mu pierwszy egzemplarz i pokaż nieco inną, pełną kolorów formę czytelnictwa. To sprawi, że Twoje dziecko nabierze dużego zainteresowania czytaniem, najpierw komiksy a później ogromne powieści. Uważaj, żeby kolekcja komiksów nie przejęła władzy nad waszym domem. 

Książka w akcji

Twoje dziecko nie chce czytać. Możliwe, że czytanie kojarzy mu się z nudą i przymusowym siedzeniem w domu. Mamy na to radę. Wybierzcie się w plener – zabierz zestaw mola książkowego! Czytanie na świeżym powietrzu jest bardzo częstym wydarzeniem w większości miast. Dodatkowo możecie zorganizować piknik w jakimś ciekawym otoczeniu, podobnym do miejsca akcji z książki. A może akcja książki rozgrywała się w jakimś kultowym miejscu, które macie możliwość odwiedzić. Zasugeruj dziecku, że po przeczytaniu książki czeka go miła niespodzianka, a na pewno wzbudzi to jego zainteresowanie. Co więcej, zabierajcie książki ze sobą. Książka to idealny kompan wycieczek. Jest na tyle poręczna, że dziecko może włożyć ją w plecak i zabrać ze sobą w drogę. Gdy będzie ją miało przy sobie, na pewno zacznie czytać częściej, aż stanie się to jego nawykiem.  Teraz już wiesz, jak zachęcić dziecko do czytania.

Stwórz listę najlepszych książek!

Udostępnij