bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

KsiążkiNauka

Jak zachęcić dziecko do czytania? Stwórz zestaw mola książkowego

Jak zachęcić dziecko do czytania? Stwórz zestaw mola książkowego

Czytanie książek oferuje mnóstwo możliwości. Czytelnicy w każdym wieku wynoszą z książek nowe wartości i umiejętności. Jesteś rodzicem i kochasz książki, ale nie możesz do tego przekonać swojego dziecka. To żaden problem. Tutaj poznasz tajniki jak zachęcić dziecko do czytania. Dzięki tym sposobom twoje dziecko w końcu zacznie swoją literacką przygodę. Poznaj nasze sposoby, a wtedy wasz domowy zestaw mola książkowego na pewno się powiększy.

Zachęć dziecko do czytania i wprowadź rytuał

Spędzanie czasu przed telewizorem jest częstym wyborem na wieczorny relaks. Jednak czasy emisji kultowej wieczorynki minęły, a bajki dla dzieci emitowane są praktycznie na każdej stacji telewizyjnej. To najwyższy moment na zmianę nawyków. Spędź razem z dzieckiem czas „czytając na dobranoc”. Zacznijcie od kilku minut, a czas wydłużajcie z każdym tygodniem. Z początku ty czytaj dziecku. W przypadku mniejszych dzieci pokazuj obrazki, tłumacząc z odpowiednią intonacją i gestykulacją. Pozwól dziecku dotknąć książki, przewinąć strony. Poproś o wskazanie palcem jakiegoś przedmiotu lub koloru. To świetny sposób na stymulowanie rozwoju dziecka. Jeśli jednak Twoje dziecko jest starsze, również jest na to sposób. Możecie współpracować, najpierw czyta rodzic, a później dziecko. Dobrym pomysłem jest podzielenie się kwestiami bohaterów. Wtedy czytanie będzie prawdziwą zabawą. 

Zobacz też: https://bookparadise.pl/wartosciowe-ksiazki-dla-dzieci/

Zabawa przez czytanie

Jak zachęcić do czytania książek? Zabawa to nie tylko gry, a czytanie to nie tylko książki. Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do czytania są komiksy. To historyjka obrazkowa z dodanym krótkim tekstem o humorystycznym lub sensacyjnym charakterze. W obecnym czasie na rynku dostępnych jest mnóstwo komiksów, z bohaterami najpopularniejszych bajek i filmów. Komiksy oferują wspaniałe grafiki, a tekst w zabawnych dymkach ułatwia czytanie i przyswajanie informacji. Możliwe, że Twoje dziecko jest fanem jednym z nich. Kup mu pierwszy egzemplarz i pokaż nieco inną, pełną kolorów formę czytelnictwa. To sprawi, że Twoje dziecko nabierze dużego zainteresowania czytaniem, najpierw komiksy a później ogromne powieści. Uważaj, żeby kolekcja komiksów nie przejęła władzy nad waszym domem. 

Książka w akcji

Twoje dziecko nie chce czytać. Możliwe, że czytanie kojarzy mu się z nudą i przymusowym siedzeniem w domu. Mamy na to radę. Wybierzcie się w plener – zabierz zestaw mola książkowego! Czytanie na świeżym powietrzu jest bardzo częstym wydarzeniem w większości miast. Dodatkowo możecie zorganizować piknik w jakimś ciekawym otoczeniu, podobnym do miejsca akcji z książki. A może akcja książki rozgrywała się w jakimś kultowym miejscu, które macie możliwość odwiedzić. Zasugeruj dziecku, że po przeczytaniu książki czeka go miła niespodzianka, a na pewno wzbudzi to jego zainteresowanie. Co więcej, zabierajcie książki ze sobą. Książka to idealny kompan wycieczek. Jest na tyle poręczna, że dziecko może włożyć ją w plecak i zabrać ze sobą w drogę. Gdy będzie ją miało przy sobie, na pewno zacznie czytać częściej, aż stanie się to jego nawykiem.  Teraz już wiesz, jak zachęcić dziecko do czytania.

Stwórz listę najlepszych książek!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.