bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

KsiążkiNauka

Rodzaje literackie i ich gatunki, czyli tematyka książek

Rodzaje literackie i ich gatunki, czyli tematyka książek

Nie trudno jest stać się prawdziwym molem książkowym. Literatura to wyjątkowy dar, który zabiera czytelnika w niekończącą się podróż . Niewątpliwie posiada bardzo wiele wiele zalet. Przede wszystkim wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć oraz rozwija wyobraźnię. Jednak jedną z największych korzyści oferowanych przez książki jest  bardzo duża rozpiętość tematyczna. Biblioteki, księgarnie, a nawet strony z e-bookami proponują wiele gatunków i wciąż poszerzają swoją ofertę. Dzięki temu każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Wyróżniamy trzy rodzaje literackie i ich gatunki:

 • lirykę
 • epikę
 • dramat 

Coś kojarzysz, jednak nie do końca potrafisz samodzielnie zdefiniować ten podział? Nie przejmuj się. Wyjaśnimy Ci, czym charakteryzują się te rodzaje książek. Poznaj bliżej rodzaje literackie i ich gatunki. Od dziś będziesz wiedział, jaka tematyka książek jest właśnie dla Ciebie!

Rodzaje literackie i ich gatunki – poznaj LIRYKĘ

Wiedza na temat podziału na rodzaje literackie i ich gatunki z pewnością ułatwi wybór lektury. W takim razie, jak rozróżnić te rodzaje książek?

Pierwszy rodzaj literacki to liryka. Treść utworu obejmuje indywidualne odczucia i emocje bohatera. W utworze wypowiada się osoba dobrze znana i określana jako podmiot liryczny. Treść jej przekazu to tzw. monolog liryczny. Liryka bez wątpienia wyróżnia się jako rodzaj literacki, ponieważ pisana jest w wyjątkowy sposób. Język poetycki, czyli język bogaty w różne środki stylistyczne m.in.:

 • metaforę, 
 • uosobienie, 
 • porównanie 
 • onomatopeję. 

Główną cechą charakterystyczną jest układ utworu. Liryka to utwór rytmiczny i podzielony na wersy. Do gatunków liryki należą: tren, fraszka, elegia, pieśń, oda, sonet i hymn. 

Kolejny rodzaj literacki – EPIKA

Następnym rodzajem literackim jest epika. Wyróżniamy jej trzy główne elementy:

 • czas i miejsce akcji, 
 • fabuła
 • bohaterowie, którzy dzielą się na bohaterów głównych, drugoplanowych i epizodycznych. 

Charakterystyczne dla epiki jest przedstawienie prawdziwych lub fikcyjnych wydarzeń z zachowaniem przyczynowo- skutkowego układu. Treść utworu przekazuje narrator w pierwszej lub trzeciej osobie. Jak widać w tym przypadku tematyka książek może być naprawdę szeroka. Rodzaje książek występujących w epice to np. powieść, nowela, epos, opowiadanie, baśń, bajka, legenda, satyra. 

Rodzaje literackie i ich gatunki

Rozbudowana tematyka książek to wcale nie DRAMAT!

Ostatni rodzaj literacki to dramat, który jest najczęściej przeznaczony do wystawienia na scenie. W dramacie nie występuje narrator lub jest ograniczony do minimum. Dominującym elementem są dialogi i monologi bohaterów. O treści utworu dowiadujemy się również dzięki didaskaliom. Ten tekst poboczny jest ważnym aspektem, który zawiera wskazówki autora na temat wyglądu bohaterów i scenografii. Didaskalia umożliwiają reżyserowi sztuki stworzyć scenariusz i zrealizować spektakl odwzorowując zamysł autora. Dramat podzielony jest na akty i sceny, a przedstawione wydarzenia tworzą akcję, która zawsze składa się z:

 • przedstawienia, 
 • rozwinięcia, 
 • punktu kulminacyjnego 
 • rozwiązania. 

Gatunki dramatu to komedia, tragedia, dramat romantyczny i dramat właściwy. 

Reasumując przedstawiliśmy główne rodzaje literackie i ich gatunki. Jeżeli, któryś z opisanych rodzajów literackich zainteresował cię najbardziej zachęcamy do jak najszybszego rozpoczęcia lektury. A teraz na koniec wybierz pozycję dla siebie.

Postaw na mobilną książkę dzięki https://bookparadise.pl/nowoczesne-czytniki-e-bookow/

Udostępnij