bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

KsiążkiNauka

Agatha Christie – autorka poczytnych kryminałów i królowa gatunku

Agatha Christie – autorka poczytnych kryminałów i królowa gatunku

Agatha Christie (1890-1976) to znana na całym świecie autorka kryminałów. Jej książki przetłumaczone zostały na 45 języków, a ich sprzedaż (łącznie 2 miliardy egzemplarzy) biła rekordy przez wiele lat. W dużej mierze tworzyła powieści skupione wokół postaci dwojga detektywów: panny Jane Marple oraz Herkulesa Poirota. Sporo jej powieści zekranizowano. Część stała się podstawą do napisania scenariuszy teatralnych i słuchowisk radiowych.

Najpopularniejsze powieści Agathy Christie

Każdemu miłośnikowi literatury na pewno obił się o uszy tytuł „Morderstwo w Orient Expresie”. W tej historii do morderstwa dochodzi w jadącym pociągu, a rozwikłać musi je detektyw Poirot. Zakończenie historii jest zaskakujące i nawet wprawny miłośnik kryminałów nie będzie się go spodziewać.

Poirot to wyjątkowo przenikliwy i inteligentny detektyw. Dowiódł tego także w równie znanym kryminale „A.B.C.”, gdzie morderca próbował go zdyskwalifikować. Tutaj autorka po raz kolejny wodziła za nos czytelnika, ale na koniec znowu go nie zawiodła, wkładając w usta detektywa rozwiązanie zagadki.

Panna Jane Marple miała okazję pokazać swój kunszt detektywistyczny między innymi w powieści „Noc w bibliotece”, która rozgrywa się w kręgach arystokracji.

Krąg miłośników Agathy Christie jest nieco podzielony. Są tacy, którzy czytają jedynie powieści z małym Belgiem w roli głównej. Inni wybierają jedynie te, w których zagadki rozwiązuje sympatyczna Marple.

Agatha Christie na liście 100 kryminałów wszech czasów

Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej opublikowało w 1990 roku listę najlepszych kryminałów wszech czasów. Znalazły się na niej także powieści Agathy Christie:
„I nie było już nikogo”
„Zabójstwo Rogera Ackroyda”
„Świadek oskarżenia”
„Morderstwo w Orinet Expresie”

Jakie są książki Agathy Christie?

Każdy kryminał Agathy Christie osadzony jest w czasach, w których żyła. Przenika go klimat XX-wiecznej Anglii. Zachowania bohaterów, okoliczności śmierci postaci i metody zbrodni sprawiają, że to niezwykła podróż do minionych czasów.

Kryminały, które wydawane są dziś, to zupełnie inne powieści. Często charakteryzują je brutalne opisy zbrodni, a w ich rozwiązanie angażowana jest najnowsza technologia.

Akcja kryminałów Agathy Christie biegnie zdecydowanie wolniej. Można o nich powiedzieć, że to książki, które czytają się same. Ich forma jest lekka, co sprawia, że często stają się lekturą na jeden wieczór.

Agatha Christie napisała także autobiografię, która ukazała się rok po jej śmierci. Opisała w nim swoje dzieciństwo, podróże i drogę pisarskiej kariery. Książka, pełna anegdot i zaskakujących wyznań, jest doskonałym uzupełnieniem jej literackiego dorobku.

Udostępnij