bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

Nauka

Literaturoznawstwo – studia, które cieszą się dużym zainteresowaniem

Literaturoznawstwo – studia, które cieszą się dużym zainteresowaniem

Literaturoznawstwo – studia te w ostatnim czasie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych, ambitnych osób, które interesują się sztuką oraz literaturą dawną, jak i współczesną. Mimo iż ten kierunek nie należy do najłatwiejszych, to jednak z roku na rok jest coraz więcej chętnych osób, którzy marzą o tym, by ukończyć literaturoznawstwo. Co więc warto o nim wiedzieć? Co można robić po tym studiach? Odpowiedź poniżej.

Dla kogo te studia?

Studia te z pewnością cieszą się olbrzymim powodzeniem wśród humanistów. Osoby interesujące się historią i literaturą z pewnością odnajdą się na tym kierunku. I choć jeszcze kilkanaście lat temu, ten kierunek nie był tak oblegany jak obecnie, to trzeba przyznać, że wiele osób czuje się naprawdę wyróżnionych po ukończeniu literaturoznawstwa. Większość z absolwentów kontynuuje nawet naukę na studiach doktoranckich, jak i zdobywa cenne doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie na wyższych uczelniach w innych krajach. Osoby, które kończą literaturoznawstwo można spotkać również w bibliotekach, w domach kultury oraz w szkołach. Historia i teoria literatury jest dla nich prawdziwą pasją, dlatego też coraz częściej te osoby swoją wiedzą i doświadczeniem chcą dzielić się z innymi. Warto podkreślić, iż do Polski na te studia przybywają również obcokrajowcy, którzy chętnie podczas studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych zagłębiają swoją wiedzę.

Co warto wiedzieć o tych studiach?

Mnóstwo osób zainteresowanych tym kierunkiem zastanawia się, czego można nauczyć się na tych studiach. Z pewnością jest to kierunek dla osób ambitnych, wszechstronnych, które uwielbiają literaturę światową i polską. Na zajęciach (zarówno tych obowiązkowych, jak i fakultatywnych) można dowiedzieć się między innymi: jak rozwijała się literatura na przestrzeni lat, jak powstawały wybitne dzieła, jacy pisarze mają największy wkład w literaturze. Literaturoznawstwo jest doskonałym wyborem dla osób, które same piszą i chcą w tym kierunku się rozwijać, jednak potrzebują ugruntować swoją wiedzę. Absolwenci tych kierunków często kontynuują naukę na uczelniach, jak i pracują w wydawnictwach oraz w szkolnictwie. Nic dziwnego, gdyż ich miłość do literatury pięknej jest godna podziwu i warto nią zarażać innych. Warto podkreślić, iż ten kierunek wykładają najwybitniejsi znawcy literatury w Polsce. Na niewielu uczelniach jest trzeci stopień studiów, dlatego też warto dowiedzieć się, gdzie obecnie trwa rekrutacja, by jak najszybciej zapisać się na tego rodzaju studia, które ruszają już w październiku.

Udostępnij