bookparadise.pl

Blog tematyczny o nauce, książkach i pracy.

KsiążkiRozwój osobisty

Korzyści z czytania książek

Korzyści z czytania książek

Istnieje wiele form spędzania wolnego czasu. Jest to uzależnione od trybu życia, zainteresowań a nawet miejsca zamieszkania. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszyły się podcasty, audiobooki i platformy filmowe tj. Netflix czy HBO. Jednak w tak rozbudowanej dobie internetu z pewnością nie można zapomnieć o starej, dobrej lekturze. Czytanie książek jest jedną najlepszych form spędzania wolnego czasu. Dowiedz się, co daje czytanie i poznaj trzy główne korzyści z czytania książek.

Korzyści z czytania książek w 3 aspektach 

Abraham Maslow opisał teorie potrzeb tworząc piramidę złożoną kolejno z potrzeb, fizjologicznych, bezpieczeństwa, afiliacji, szacunku i uznania oraz samorozwoju. Piramida przedstawia realne potrzeby człowieka. Analizując teorie Masłowa łatwo zauważyć, że czytanie książek może wspomóc realizację tych potrzeb. 

Książki wpływają na trzy bardzo ważne aspekty naszego życia:

  1. Zdrowie
  2. Relacje społeczne
  3. Samorozwój

Poznaj jakie są rzeczywiste korzyści z czytania książek. 

Zdrowie – korzyści z czytania książek dla mózgu

Wiele osób dba o swój wygląd fizyczny poprzez zdrową i zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną czy zabiegi medycyny estetycznej. W takim trybie łatwo zapomnieć o najważniejszej części naszego ciała, jaką jest mózg. Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na zwiększenie wydajności mózgu. Ułatwia koncentrację oraz zmusza do skupienia się na jednej czynności. Regularne sięganie po książkę spowoduje poprawę pamięci i funkcji poznawczych. Jest to również jedno z działań zalecanych, aby przeciwdziałać chorobie Alzaheimera. Dodatkowo istnieje więcej korzyści z czytania książek, które wpływają na całe nasze ciało. Warto odłożyć telefon i poświęcić się lekturze, ponieważ czytanie książek jest świetnym regulatorem stresu i niepokoju. Teraz już wiesz, jak czytanie wpływa na mózg.

Co daje czytanie książek w relacjach społecznych?

Książki dają mnóstwo możliwości, a w tym przypadku w poprawie zdolności językowych. Różnorodność literacka jest okazją do poszerzenia słownictwa. Ogromną zaletą jest również poprawa umiejętności wysławiania się. Człowiek oczytany posiada wiedzę, na różne tematy, co pomaga w prowadzeniu bardziej interesujących rozmów. Co więcej czytanie książek zawsze jest spoiwem w zawieraniu nowych znajomości. Jeżeli obie strony czytają ten sam gatunek mogą o tym porozmawiać. Jeśli jednak nie, to jeszcze lepiej gdyż daje to szansę na wymianę poglądów. 

Indywidualne korzyści z czytania książek

Czytanie książek jest fundamentem rozwoju osobistego. Rodzice czytają dzieciom od urodzenia, gdyż umożliwia to pobudzenie, a ćwiczenie umysłu pociechy. W okresie szkolnym różnorodne lektury uczą historii kraju, ukazują zróżnicowane problemy i niosą wartości moralne. Wiele czytelników utożsamia się z historiami i bohaterami literackimi. Czytanie daje możliwość przeżycia niepowtarzalnej i indywidualnej przygody. Uczy wrażliwości, empatii, cierpliwości oraz kreatywności. A dodatkowo z pewnością jeszcze bardziej inspiruje do kolejnych działań. Co daje czytanie książek? Naprawdę wiele – sprawdź sam.

Możesz czytać o każdej porze dnia i nocy Sprawdź jakie urządzenie może Ci się przydać.

Udostępnij