Nasze życie to nieustanna nauka. Może ona być naszą decyzją lub obowiązkiem nałożonym na nas z góry (np. przez szkołę, uczelnię, pracodawcę). Bez względu na to, jaki jest jej powód, zawsze zależy nam na tym, aby przynosiła jak najlepsze wyniki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak się uczyć efektywnie.
Jak uczenie się wpływa na pracę mózgu?
Dawniej naukowcy twierdzili, że inteligencja to głównie kwestia genów. Obecnie, dzięki rozwojowi neurobiologii, wiemy że w dużej mierze jest to również wpływ naszych działań i innych czynników środowiskowych. Zatem mózg można ćwiczyć, aby zwiększyć jego możliwości.
Uczenie się jest pewnego rodzaju treningiem umysłu. Wpływa na budowanie nowych połączeń między komórkami nerwowymi oraz ich wzmacnianie. Proces ten realizowany jest dzięki możliwościom ludzkiego mózgu. Wśród nich możemy wymienić choćby:
- umiejętność zapamiętywania;
- zdolność do rejestrowania i przetwarzania informacji;
- regulacja pracy (czyli odpowiedni balans między stresem, rozluźnieniem i intensywnym wysiłkiem).
Rzecz jasna, ludzki umysł posiada znacznie więcej funkcji. Ich najwyższą aktywność możemy zauważyć u dzieci (co jest potwierdzone naukowo). Jednak jak się uczyć efektywnie, gdy jest się dorosłym?
Jak się uczyć efektywnie? – techniki uczenia się
Często, zabierając się za naukę, robimy to bez odpowiedniego przygotowania. Takie podejście nie jest dla nas korzystne i często skutkuje tym, że męczymy się niewspółmiernie do korzyści, jakie przynosi nam poszerzanie naszej wiedzy. Na pewno dobre nie będzie wielokrotne czytanie tych samych informacji. W ten sposób nasz mózg szybko się znudzi. Zatem jak się uczyć efektywnie? Poznaj kilka technik:
- Tworzenie mapy myśli – wielu z nas jest wzrokowcami, dlatego warto wykorzystać tę cechę. Mapa myśli jest graficznym przedstawieniem najistotniejszych treści, które chcemy zapamiętać. Buduje się ją zazwyczaj na wzór pajęczej sieci. Samo centrum zawiera najistotniejsze, a także najogólniejsze informacje. Od nich odchodzą strzałki prowadzące do mniej istotnych lub bardziej szczegółowych pojęć. Mapa myśli uwzględnia wszelkie zależności i przedstawia je w symboliczny sposób;
- Zwracanie uwagi na graficzne elementy – jeśli tekst zawiera informacje w tabeli, liście wypunktowanej lub na wykresach, ma to swoją przyczynę. Uważnie przyjrzyj się tym elementom i nie pomijaj ich podczas nauki. Robiąc notatki również zadbaj też o ich uwzględnienie;
- Robienie przerw – nauka ciągiem jest męcząca dla naszego mózgu. Dlatego lepiej uczyć się często, ale z przerwami, aby mieć chwilę na odpoczynek;
- Podkreślanie i notowanie – jeśli korzystasz z własnego podręcznika lub książki w formie elektronicznej, nie bój się podkreślać fragmenty i pisać notatki. To ułatwi Ci odnalezienie w bloku tekstu najistotniejszych informacji;
- Nauka w ruchu – nasz umysł do właściwej pracy potrzebuje tlenu. Możemy go sobie dostarczyć np. chodząc podczas nauki. W ten sposób zapewnimy mu warunki do sprawnego działania.
Nauka to coś, co warto zaplanować. Mamy nadzieję, że nasz artykuł Cię do tego przekonał i teraz już wiesz, jak się uczyć efektywnie.