Nie trudno jest stać się prawdziwym molem książkowym. Literatura to wyjątkowy dar, który zabiera czytelnika w niekończącą się podróż . Niewątpliwie posiada bardzo wiele wiele zalet. Przede wszystkim wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć oraz rozwija wyobraźnię. Jednak jedną z największych korzyści oferowanych przez książki jest bardzo duża rozpiętość tematyczna. Biblioteki, księgarnie, a nawet strony z e-bookami proponują wiele gatunków i wciąż poszerzają swoją ofertę. Dzięki temu każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Wyróżniamy trzy rodzaje literackie i ich gatunki:
- lirykę
- epikę
- dramat
Coś kojarzysz, jednak nie do końca potrafisz samodzielnie zdefiniować ten podział? Nie przejmuj się. Wyjaśnimy Ci, czym charakteryzują się te rodzaje książek. Poznaj bliżej rodzaje literackie i ich gatunki. Od dziś będziesz wiedział, jaka tematyka książek jest właśnie dla Ciebie!
Rodzaje literackie i ich gatunki – poznaj LIRYKĘ
Wiedza na temat podziału na rodzaje literackie i ich gatunki z pewnością ułatwi wybór lektury. W takim razie, jak rozróżnić te rodzaje książek?
Pierwszy rodzaj literacki to liryka. Treść utworu obejmuje indywidualne odczucia i emocje bohatera. W utworze wypowiada się osoba dobrze znana i określana jako podmiot liryczny. Treść jej przekazu to tzw. monolog liryczny. Liryka bez wątpienia wyróżnia się jako rodzaj literacki, ponieważ pisana jest w wyjątkowy sposób. Język poetycki, czyli język bogaty w różne środki stylistyczne m.in.:
- metaforę,
- uosobienie,
- porównanie
- onomatopeję.
Główną cechą charakterystyczną jest układ utworu. Liryka to utwór rytmiczny i podzielony na wersy. Do gatunków liryki należą: tren, fraszka, elegia, pieśń, oda, sonet i hymn.
Kolejny rodzaj literacki – EPIKA
Następnym rodzajem literackim jest epika. Wyróżniamy jej trzy główne elementy:
- czas i miejsce akcji,
- fabuła
- bohaterowie, którzy dzielą się na bohaterów głównych, drugoplanowych i epizodycznych.
Charakterystyczne dla epiki jest przedstawienie prawdziwych lub fikcyjnych wydarzeń z zachowaniem przyczynowo- skutkowego układu. Treść utworu przekazuje narrator w pierwszej lub trzeciej osobie. Jak widać w tym przypadku tematyka książek może być naprawdę szeroka. Rodzaje książek występujących w epice to np. powieść, nowela, epos, opowiadanie, baśń, bajka, legenda, satyra.
Rozbudowana tematyka książek to wcale nie DRAMAT!
Ostatni rodzaj literacki to dramat, który jest najczęściej przeznaczony do wystawienia na scenie. W dramacie nie występuje narrator lub jest ograniczony do minimum. Dominującym elementem są dialogi i monologi bohaterów. O treści utworu dowiadujemy się również dzięki didaskaliom. Ten tekst poboczny jest ważnym aspektem, który zawiera wskazówki autora na temat wyglądu bohaterów i scenografii. Didaskalia umożliwiają reżyserowi sztuki stworzyć scenariusz i zrealizować spektakl odwzorowując zamysł autora. Dramat podzielony jest na akty i sceny, a przedstawione wydarzenia tworzą akcję, która zawsze składa się z:
- przedstawienia,
- rozwinięcia,
- punktu kulminacyjnego
- rozwiązania.
Gatunki dramatu to komedia, tragedia, dramat romantyczny i dramat właściwy.
Reasumując przedstawiliśmy główne rodzaje literackie i ich gatunki. Jeżeli, któryś z opisanych rodzajów literackich zainteresował cię najbardziej zachęcamy do jak najszybszego rozpoczęcia lektury. A teraz na koniec wybierz pozycję dla siebie.
Postaw na mobilną książkę dzięki https://bookparadise.pl/nowoczesne-czytniki-e-bookow/